Sindicatul Novo Legis prezent la Bacău, protestele din penitenciare continua

Astăzi suntem prezenți la Penitenciarul Bacău, protestăm alaturi de colegi in semn de solidaritate la problemele din sistemul penitenciar.

Ministrul justiției Tudorel Toader refuza in continuare sa accepte faptul că de aproape 2 ani de când este ministru, nu a făcut nimic pentru sistemul penitenciar iar singura sa grija consta în respectarea și acordarea drepturilor deținuților. Pe langa asta ministrul încearcă să dezinformeze și să manipuleze opinia publică sustinand faptul că angajații din penitenciare au prea multe drepturi și că cerințele noastre de a se respecta legile, sunt un moft și cerem prea mult.

Continuam protestele și nu renunțăm la revendicărilor noastre!

Pe 3 octombrie, vom merge cu o delegație și la protestul care se va organiza în București.

• 19 septembrie 2018 – Penitenciarul Bacau (ora 10.00), Penitenciarul Spital Targu Ocna (ora 09.00), Penitenciarul Targu Jiu (ora 10.00), Penitenciarul Iasi (ora 13.00)