Statutul Poliției Penitenciare | O identitate necesară, dar scumpă la vedere.

Ministerul Justiţiei (MJ) la propunerea si presiunile facute de FSANP,  a promis un proiect de modificare şi completare a Legii 293/2004 privind statutul funcţionarilor publici din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP), care prevede, printre altele, schimbarea denumirii de “funcţionar public cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare” cu cea de “poliţist de penitenciare”.

Asta se intampla undeva prin februarie 2018 cand ministrul Tudorel ne promitea marea cu sarea.

Statutul este dat spre avizare dar nu in forma agreata de sindicate,ar fi o varianta pe care doar ministrul o stie si pe care sustine domnia sa ca ar fi fost consultata si acceptata de sindicate,ceea ce este eronat!

Intre timp se pare ca singura profesie a domniei sale este cea de DEZINFORMATOR!

365852696-Tabel-Comparativ-Statutul-politistilor-de-penitenciare-v-27-11-2017

FSANP ii solicita scris Ministrului Justitiei sa inceteze dezinformarea.